Co zrobić w przypadku awarii płynu chłodniczego w samochodzie?

Konsekwencje dla silnika i innych elementów pojazdu mogą być śmiertelne. Jeśli w samochodzie zabraknie wody, należy podjąć szybkie działania, aby zapobiec dalszym szkodom. Przyczyny takiej sytuacji są różne. Od nieszczelności w jednym z węży tworzących układ chłodzenia, po pęknięcie w chłodnicy lub w zbiorniku płynu chłodniczego.

Brak płynu chłodncizego może być również spowodowany usterkami elektrycznymi (przegrzanie z powodu niesprawnego wentylatora elektrycznego), a także usterką pompy wodnej.

Nowoczesne pojazdy

Technologie zainstalowane w niektórych pojazdach najnowszej generacji automatycznie nakazują kierowcy do podjęcie kroków. Polega to na zatrzymaniu pojazdu i wyłączeniu silnika.Kilka obecnych modeli wyposażonych jest w systemy, które w drodze ostrzeżenia zmniejszają moc silnika.

Podczas zatrzymywania się należy podjąć wszelkie środki ostrożności, stosownie do okoliczności. Używaj również trójkąta bezpieczeństwa, aby zasygnalizować innym kierowcom obecność zepsutego pojazdu.

W przypadku silnego przegrzania, spod pokrywy silnika zacznie dramatycznie wydobywać się biały dym. Nie zawsze jednak tak się dzieje. W każdym przypadku, po zatrzymaniu i wyłączeniu silnika, należy podnieść maskę i pozwolić całemu układowi ostygnąć przez kilka minut przed sprawdzeniem.

Dlaczego przy otwieraniu maski trzeba chwilę poczekać? Między innymi dzięki temu zmniejsza się ryzyko poparzeń w wyniku kontaktu z gorącymi elementami. Z drugiej strony, jeśli korek paliwa zostanie zdjęty, a płyn nadal będzie się gotował, szybko wyparuje. Ta druga sytuacja również niesie ze sobą ryzyko urazu.

Gdy temperatura pojazdu wystarczająco spadnie, można ocenić, czy utrata wody była częściowa czy całkowita. Dopiero po uzupełnieniu brakującej wody można kontynuować jazdę; należy upewnić się, że dolewana woda nie wycieka z żadnych otworów. Jest to naprawa, która można dokonać samodzielnie. Sprawdź, jakie inne naprawy można dokonać własnoręcznie: https://twojemoto.pl/tansza-naprawa-auta-wykonaj-drobne-prace-samodzielnie

Jeśli w samochodzie zabraknie wody i nie będziesz miał czym napełnić chłodnicy, kontynuowanie podróży jest najgorszą decyzją, jaką można podjąć. Pojazd musi zostać zatrzymany, nawet jeśli odległość do przejechania wynosi tylko kilka kilometrów. To, co początkowo może być drobną usterką, której naprawa nie jest zbyt kosztowna, może przerodzić się w poważną awarię.

Należy ustalić źródło problemu

Jeśli w samochodzie zabraknie wody, to znak, że coś jest nie tak. Epizody przegrzania będą prawdopodobnie częste, nawet jeśli przyczyna problemu nie zostanie prawidłowo usunięta. Z dodatkowym bonusem, że w miarę upływu czasu ryzyko dalszych uszkodzeń będzie rosło. Ważne jest, aby po wyjściu z kłopotów zabrać pojazd do renomowanego mechanika w celu dokładnej oceny. Pozwoli to uniknąć w przyszłości niekomfortowych sytuacji.