Czy można używać wody zamiast płynu chłodzącego?

Bardzo często zdarza się, że kierowcy próbują oszczędzać, jeśli chodzi o jakąkolwiek wymianę lub naprawę pojazdu. Wielu właścicieli samochodów uważnie przygląda się cenom substancji takich jak oleje czy płyny chłodzące. Jest to normalne, gdyż są to płyny, które należy wymieniać stosunkowo często, a mniejsze wydatki na nie mogą w dłuższej perspektywie oznaczać duże oszczędności.

Nie należy jednak próbować iść na skróty w kwestii konserwacji samochodu, ważne jest, aby używać produktów wysokiej jakości, tak samo jak ważne jest, aby pilnować ogólnego stanu wszystkich układów pojazdu.

Problemy związane z wykorzystaniem wody jako płynu chłodzącego

Niektórzy mieszają nawet płyn chłodzący z wodą w celu zwiększenia jego objętości i uzyskania pewnych oszczędności. Jednak płyny chłodzące są produktami przeznaczonymi do konkretnych celów, a pojazdy są zaprojektowane do pracy z niektórymi substancjami, a z innymi nie. W http://swiatmotoryzacji.pl przeczytasz o wszystkich płynach i ich zastosowaniach w samochodzie.

Płyny chłodzące mają właściwości przeciwutleniające i wyższe temperatury wrzenia niż woda. Dzięki temu płyn ten pochłania więcej energii w postaci ciepła, zanim stanie się gazem, a także sprawia, że układ chłodzenia silnika pracuje wydajniej.

Dlatego tak ważne jest, aby stosować tylko płyn zalecany przez producenta, który będzie tym, do którego zaprojektowany jest układ pojazdu. Z kolei woda może powodować gromadzenie się cząsteczek, co prowadzi do blokowania rur. Jej właściwości termodynamiczne są inne, więc zastosowanie wody narazi elementy układu chłodzenia na ciśnienia i temperatury, na które nie zostały zaprojektowane.

Jako dodatkowy problem, woda ma osobliwą właściwość, że rozszerza się, gdy staje się ciałem stałym. Oznacza to, że jeśli samochód jest narażony na bardzo niskie temperatury, woda może zamarznąć wewnątrz rur. Ciśnienie, jakie wywierałby lód wewnątrz rur pojazdu, spowodowałoby poważne pęknięcia całego układu, co skutkowałoby serią bardzo kosztownych napraw.

Należy również zauważyć, że jeśli pojazd przez jakiś czas używał wody jako płynu chłodzącego, powrót do produktu zalecanego przez producenta może spowodować pewne uszkodzenia układu. Dlatego ważne będzie, aby oddać samochód do dokładnego przeglądu, aby sprawdzić stan układu chłodzenia.

W informacji technicznej pojazdu podany jest rodzaj płynu chłodzącego zalecany dla danego modelu i najlepiej jest używać tego płynu przez cały czas, od momentu opuszczenia przez pojazd fabryki. W przeciwnym razie zmiana rodzaju substancji może zniwelować dobre właściwości płynu chłodzącego, który umożliwia czyszczenie rur.