Ile kosztuje wymiana lusterka bocznego?

Nawet osoba niemająca najmniejszego pojęcia o mechanice, czy naprawie samochodów, patrząc na dowolny model, może z łatwością domyślić się, które z jego elementów najczęściej ulegają uszkodzeniu. Jednym z takich elementów są bez wątpienia lusterka. To one najmocniej wystają poza obrys samochodu i nie są przez nic chronione. Nic więc dziwnego, że wśród pytań o koszt naprawy różnych części samochodowych, tak często pada pytanie o koszt wymiany lusterka bocznego. Niestety nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Cena takiej naprawy zależy od dwóch rzeczy: modelu samochodu i rodzaju uszkodzenia.

Oczywiście wymiana lusterka w popularnym samochodzie, takim jak przykładowo Volkswagen Golf będzie znacznie tańsza, niż w drogiej limuzynie, jak Audi A6. Nie chodzi tu tylko o markę i klasę pojazdu, ale i o to, w co lusterko jest wyposażone. W starszych samochodach produkowanych masowo lusterko to kawałek plastiku z wmontowanym w niego lustrem i mechanizmem do regulacji. Często nawet owa regulacja nie była elektryczna, a manualna. Z drugiej strony w nowoczesnych samochodach z wyższej półki lusterko staje się skomplikowaną maszyną. Nowoczesne lusterka wyposażone są w kierunkowskazy, czujniki zmiany pasa czy diody informujące o samochodzie w martwym polu.

Koszt naprawy zależy też oczywiście od rodzaju uszkodzenia. Może ona polegać na drobnym zarysowaniu, w przypadku którego wystarczy wymienić zewnętrzną obudowę.  Wtedy jedyną nową częścią, którą należy kupić, jest pokrywa lusterka. W takiej sytuacji koszt naprawy wyniesie od kilkudziesięciu do maksymalnie kilkuset złotych. Im jednak uszkodzenie będzie poważniejsze, tym koszt naprawy wzrośnie. Jeśli uszkodzenie sięgnie głębiej, to dojdzie koszt wymiany wkładu lusterka, czyli kolejne kilkadziesiąt złotych. Uszkodzone może zostać też lustro, zwykle wyceniane na około sto złotych. Jeśli natomiast lusterko w twoim samochodzie ma wbudowany kierunkowskaz i będzie potrzebna jego wymiana, to koszt naprawy znów wzrośnie o około dwieście złotych. Kolejne, bardziej skomplikowane elementy, jak wspomniane wcześniej czujniki, to dalsze koszty, które muszą być rozpatrywane oddzielnie.