Marka samochodów Mazda – co warto wiedzieć?

Mazda jest jednym z kilku japońskich producentów samochodowych, obecnych na rynku europejskim. Firma została założona w 1920 roku i ma swoją siedzibę w Hiroszimie w Japonii.

Jak większość producentów, firma początkowo w ogóle nie zajmowała się motoryzacją, produkując obrabiarki. Z czasem jednak firma zaczęła produkować pojazdy. Pierwszym pojazdem był trójkołowiec produkowany na potrzeby japońskiej armii. W późniejszych latach zaczęto budować prototypy samochodów, które zaowocowały modelami stworzeniem modeli produkcyjnych.

Ekspansja Mazdy do Europy

Ważnym momentem w historii marki był rok 1967, w którym Mazda zaczyna eksportować samochody również do Europy. Trzy lata później Ford przejmuje 25% udziałów koncernu, a pod koniec dekady powstają modele Mazda 323 oraz Mazda 626, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Dzięki ciągłemu rozwojowi i ekspansji na nowe rynki w 1985 roku produkcja wyniosła 10 milionów egzemplarzy.

Filozofia Mazdy „zoom-zoom”

Kolejną przełomową datą w historii Mazdy był rok 2002 i stworzenie filozofii zoom-zoom, która ma na celu dać jak naj więcej przyjemności z jazdy kierowcy. W 2002 roku debiutuje także model Mazdy 6, który doczekał się już trzech generacji i cieszy się ogromną popularnością.

Modele Mazdy dostępne w Polsce

W naszym kraju dostępnych w sprzedaży jest kilka modeli Mazdy.

  • mała miejska Mazda 2;
  • hatchback Mazda 3;
  • kultowa Mazda 6 w wersji sedan lub kombi;
  • dwa SUV-y, mniejszy CX-3 oraz większy CX-5, który został samochodem roku w Japonii;
  • sportowy model MX-5.

Portal https://www.czterykolka.pl/ zaznacza, że Mazda cieszy się dobrą opinią wśród kierowców. Przede wszystkim mazdy uchodzą za auta bezawaryjne, dające dużą przyjemność z jazdy.