Na co zwrócić uwagę przy wynajmie auta?

Zdarzają się sytuacje, kiedy musimy skorzystać z oferty wypożyczalni aut, ponieważ nie dysponujemy własnym pojazdem ze względu na to, że przebywamy w obcym mieście, nasz samochód się zepsuł lub jesteśmy w podróży służbowej. Obecnie wynajem auta to usługa oferowana przez wiele firm. Jednak jak wybrać najlepszą i na co zwrócić uwagę przy wypożyczaniu pojazdu? Podpowiadamy. 

Wynajem krótko, średnio, czy długoterminowy?

Jeszcze przed wyborem firmy oferującej wynajem auta, warto przemyśleć, na jaki okres chcemy wypożyczyć samochód. Nie wszystkie przedsiębiorstwa obecne na rynku w swojej ofercie posiadają najem długoterminowy lub średnioterminowy. Z tego powodu osoby, które nie są zainteresowane najmem krótkoterminowym, muszą zwrócić uwagę czy wybrana przez nich firma oferuje również najem średnio i długoterminowy, a także co w ramach tej usługi gwarantuje. 

Indywidualna opieka konsultanta, obsługa serwisowa, pakiet bezpieczeństwa czy pojazd zastępczy na czas awarii to minimum, które powinno gwarantować przedsiębiorstwo oferujące wynajem samochodu. Warszawa to miejscowość, gdzie można znaleźć firmy, których oferta skierowana jest nie tylko do klientów indywidualnych, ale również przedsiębiorców. 

Limit kilometrów

Podpisując umowę z wypożyczalnią samochodów, zwróćmy uwagę na limit kilometrów, jaki możemy dziennie wykonać wynajętym autem. Niektóre przedsiębiorstwa zaznaczają, ile maksymalnie kilometrów możemy przejechać wypożyczonym pojazdem, a po przekroczeniu tego limitu klienci obciążeni są dodatkowymi kosztami, co znacznie podwyższa cenę wynajmu. 

Sprawdzenie stanu auta przy odbiorze

Odbierając od pracownika wypożyczalni auto, dokładnie sprawdźmy jego stan. Zarówno blacharki, jak i wszystkich innych elementów. Wszelkie wady powinny zostać zanotowane w protokole odbioru jeszcze przed podpisaniem umowy. Zadbajmy o to, aby zostały ujęte w tym dokumencie, ponieważ w przeciwnym razie możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności za szkody, których nie wyrządziliśmy. 

Cena wynajmu auta i uzupełnienie baku

Porównując oferty poszczególnych firm oferujących wynajem samochodów, warto zwrócić uwagę na to, co wlicza się do ceny takiej usługi. W niektórych przypadkach otrzymujemy auto z pełnym bakiem, a przed zwróceniem pojazdu do wypożyczalni jesteśmy zobowiązani do zatankowania go do pełna. W pewnych umowach z kolei widnieje zapis informujący o tym, że klient nie musi tankować auta, lecz jest zobowiązany do zwrócenia wypożyczalni kosztu zużytego paliwa. Znacznie korzystniejsza jest ta pierwsza opcja, ponieważ w drugim przypadku wypożyczalnia bardzo często nalicza dodatkowe koszty operacyjne.