Z pewnością zdarzyło ci się spotkać na drodze samochód z otwartym bagażnikiem, ponieważ nie mieścił ładunku, lub samochód dostawczy z otwartymi drzwiami, ponieważ przewoził przedmioty, które były zbyt długie. W każdym przypadku przewożenie ładunku przekraczającego limity naszego pojazdu może stanowić poważne zagrożenie dla ruchu drogowego.
Mimo że nasz prywatny pojazd nie jest przeznaczony wyłącznie do przewozu towarów, powinieneś wiedzieć, że w razie potrzeby możesz go do tego użyć. Należy jednak wziąć pod uwagę dopuszczalne limity wymiarów ładunku w zależności od tego, czy jedzie się samochodem osobowym, dostawczym czy ciężarowym/komercyjnym.
Informujemy, że samochody osobowe mogą przewozić tylko ładunki, które wystają – z tyłu. Pojazdy używane do transportu towarów z drugiej strony, mogą przewozić ładunki, które wystają z przodu, z tyłu i z boków.
Jak oznaczyć wystające ładunki w samochodzie osobowym?
Sposobem oznaczenia wystających ładunków na samochodzie jest znak V-20, kwadratowa tablica (50 x 50 cm) z ukośnymi i naprzemiennymi białymi i czerwonymi pasami. W zależności od szerokości ładunku wystającego z z tyłu, będziemy musieli przewieźć jeden lub dwa znaki V-20.
Umieszczamy 1 znak, jeśli przewożony przedmiot jest mniejszy niż maksymalna szerokość pojazdu z tyłu (łącznie z lusterkami wstecznymi). Musi on być umieszczony prostopadle do osi pojazdu na końcu ładunku.
Umieszczamy 2 znaki, jeżeli przewożony ładunek wystaje wzdłużnie zajmując całą szerokość pojazdu (łącznie z lusterkami wstecznymi). Powinny one być umieszczone poprzecznie na każdym końcu ładunku w taki sposób, aby tworzyły geometrię odwróconej litery „V”.
Kup dobre auto służące na lata
Chcemy podkreślić, że w samochodzie ładunek może wystawać tylko z tyłu i zawsze z maksymalnie 10% długości pojazdu. Aby zamocować znak musimy zrobić to mocno i wykorzystując wszystkie jego punkty zaczepienia, najlepiej za pomocą taśm lub elastycznych pasów mocujących. Nie zaleca się stosowania zacisków z tworzyw sztucznych.
We wszystkich przypadkach…
Jeżeli tablica rejestracyjna lub światła tylne są zasłonięte przez ładunek, wymagane jest urządzenie oświetleniowe i sygnalizacyjne oraz dodatkowa tablica rejestracyjna na zewnątrz ładunku. Każdy ładunek przewożony w pojeździe, jak również akcesoria używane do jego pakowania i ochrony, muszą być rozmieszczone i zamocowane w taki sposób:
Nie mogą się one przesuwać w sposób niebezpieczny.
Nie mogą naruszać stabilności pojazdu.
Nie mogą wytwarzać hałasu, kurzu ani innych uciążliwości, których można uniknąć.
Nie wolno zasłaniać urządzeń oświetleniowych lub sygnalizacji świetlnej, obowiązkowych tabliczek lub plakietek.