Kiedy decydujesz się na zakup używanego samochodu, to normalne, że masz wiele wątpliwości. Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy dokonujesz dobrego zakupu, czy jest to właściwy pojazd i czy samochód, który zamierzasz kupić jest naprawdę w dobrym stanie. Bardzo często zdarza się również, że wahasz się pomiędzy kilkoma pojazdami i nie wiesz na co się zdecydować.
1. Poszukaj samochodu, którego potrzebujesz
Wybierz typ samochodu, który chcesz kupić. Swoją decyzję oprzyj nie tylko na swoich upodobaniach, ale także na komforcie i wygodzie użytkowania samochodu, zużyciu paliwa, funkcjach bezpieczeństwa, a przede wszystkim na tym, aby idealnie odpowiadał twoim potrzebom. Ten punkt jest ważniejszy niż myślisz, ponieważ jest wiele osób, które miesiące po zakupie nie są z niego zadowolone i gdyby mogły cofnąć czas, zmieniłyby swój wybór.
Jeśli masz dużą rodzinę, czy jest sens kupować super sportowy samochód jako jedyny samochód? Jeśli jeździsz tylko po mieście, czy jest sens kupować samochód o dużej mocy, bez względu na to, jak bardzo go lubisz? Spróbuj znaleźć równowagę między swoimi upodobaniami, potrzebami a funkcjonalnością swojego kolejnego pojazdu. Nie kieruj się tylko swoim sercem. Użyj głowy.
2. Porównaj kilka pojazdów – nie skupiaj się tylko na jednym.
Kiedy zaczynasz szukać używanego samochodu, może ci się spodobać pojazd znajomego, przyjaciela lub krewnego, który chce go sprzedać. Możliwe jest również, że zakochasz się w konkretnym samochodzie na platformie ogłoszeniowej dla samochodów używanych. Miłość od pierwszego wejrzenia istnieje również z używanych samochodów, ale po raz kolejny, używaj rozumu.
Nie zamykaj oczu. Obsesja na punkcie jednego pojazdu może doprowadzić do przeoczenia wszystkich innych wspaniałych możliwości wokół Ciebie. Radzimy poszukać na głównych platformach sprzedaży wielu takich samych lub podobnych pojazdów. Nie skupiaj się tylko na jednym modelu, poszukaj podobnych modeli i porównaj ważne kwestie, takie jak konserwacja, przebieg, wyposażenie dodatkowe, cena, zużycie paliwa i inne elementy.
3. Spotkaj się ze sprzedawcą
Zrób listę używanych samochodów, które są kandydatami do zakupu i wybierz kilka z nich, aby spotkać się z ich sprzedawcą. Spotkaj się z kilkoma sprzedawcami, aby zapoznać się ze stanem samochodu. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach rzeczywistość nie jest jak na zdjęciach, które widziałeś w internecie.
4. Sprawdź najważniejsze czynniki samochodu
Jeśli zdecydujesz się sprawdzić pojazd można sprawdzić, czy ma żadnych uszkodzeń zewnętrznych, oto najważniejsze z nich:
– Jeśli kolor samochodu nie został rozcieńczony zniszczony przez słońce.
– Wgniecenia lub zadrapania na blachach.
– Niewspółosiowość części zewnętrznych, takich jak drzwi, zderzaki lub lusterka.
– Odcienie farby inne niż w oryginale.
– Pęknięta szyba lub reflektory, zarysowania lub plamy.
– Niewłaściwe ustawienie podwozia lub wyciek oleju.
– Zużycie kierownicy lub pedałów. Powinny one być zgodne z licznikiem przebiegu, im więcej kilometrów, tym większe zużycie.
– Stan tapicerki i foteli.
5. Przetestuj samochód
Kolejną wskazówką przy zakupie używanego samochodu jest przetestowanie samochodu. Jest to jedyny sposób, aby dowiedzieć się, czy może to być naprawdę samochód, który chcesz. Dowiedz się z pierwszej ręki, jak samochód przyspiesza, hamuje i nie krępuj się przetestować żadnej z funkcji samochodu, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie i zobaczyć, czy czujesz się komfortowo prowadząc go.