Jazda samochodem pod prąd – co zrobić?

Jednym z najbardziej śmiertelnych wypadków drogowych jest czołowe zderzenie dwóch pojazdów. Jest to bardzo poważny wypadek, którego można łatwo uniknąć przestrzegając zasad ruchu drogowego, ale z tego czy innego powodu zawsze istnieje ryzyko, że jeden z kierowców jadących w złym kierunku pojawi się i zmusi nas do nagłej reakcji. Wypadki te często prowadzą do bardzo poważnych obrażeń, a nawet śmierci, ponieważ dochodzi do nich przy bardzo dużych prędkościach.

Niezależnie od tego, czy wypadki te są spowodowane przez pijanych kierowców, słabą sygnalizację, czy celową, lekkomyślną jazdę, istnieją kroki, które należy podjąć w przypadku osób, które czują się zagrożone przez nadjeżdżający samochód, a także tych, które zdają sobie sprawę, że źle skręciły. W innym artykule przeczytasz o kobiecie jadącej pod prąd, która uległa wypadkowi.

Jeśli napotkasz kierowcę, który jedzie w niewłaściwym kierunku:

  1.  Włącz reflektory i światła awaryjne, aby ostrzec inne pojazdy, że zamierzasz wykonać niekonwencjonalny manewr.
  2. Ostrożnie zjedź na prawy pas ruchu lub ustąp pierwszeństwa zbliżającemu się pojazdowi. Przede wszystkim zdejmij nogę z gazu i staraj się być widoczny dla innych kierowców (i uważaj na nich). Wciśnij hamulec, aby zwrócić uwagę na swoje światła. Jeśli droga jest wąska, a widoczność słaba, najlepiej zawsze jechać ostrożnie.
  3.  Nie wahaj się korzystać z pasa awaryjnego, jeśli to konieczne.
  4. Poproś kogoś w samochodzie, aby zadzwonił na policję lub zrób to sam, kiedy możesz się bezpiecznie zatrzymać.
  5. Włącz radio (lub media społecznościowe), aby sprawdzić, czy niebezpieczeństwo minęło.

Jeśli uświadomisz sobie, że jedziesz w złym kierunku:

  1. Włącz reflektory i światła awaryjne, aby być widocznym.
  2. Jeśli na drodze nie ma żadnych samochodów, wjedź bezpośrednio na pas awaryjny. Jeśli jedziesz lewym pasem i niebezpieczne jest przecinanie pasów, skorzystaj ze środkowego pasa (jeśli jest) lub zatrzymaj się jak najbliżej krawędzi jezdni.
  3. Zaparkuj samochód i ostrożnie wysiądź.
  4. Zadzwoń na numer alarmowy policji i poczekaj na pomoc.
  5. Nie próbuj zmieniać kierunku jazdy, może to być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza jeśli inne samochody jadą z dużą prędkością, lub jeśli nie ma dobrej widoczności.

 

 

 

One thought on “Jazda samochodem pod prąd – co zrobić?

Dodaj komentarz