Korzystając z własnego pojazdu mechanicznego, sprawą absolutnie kluczową jest zwracanie uwagi na różne elementy eksploatacyjne, które mogą w nim ulec zużyciu. Do szerokiego grona takich komponentów zaliczane jest między innymi ogumienie. Opony są komponentami, które mają styczność z podłożem i zapewniają dokładną reakcję pojazdu na ruchy kierownicą. Mają one tez istotny wpływ na przyspieszanie, ruszanie z miejsca, zapewnienie odpowiednio krótkiej drogi hamowania i poprawę szeroko pojętej przyczepności na różnych typach nawierzchni. Obecnie w Polsce oraz pozostałych krajach można znaleźć wiele modeli opon letnich, całorocznych, a także zimowych. Przy ich zakupie dobrze jest zapamiętać o różnych sprawach o kluczowym charakterze.
Na co zwracać uwagę przy kupnie opon do samochodu osobowego?
Kwestią podstawową jest zakup opon o właściwym rozmiarze, które będą dopasowane do rozmiaru felg zamontowanych w określonym samochodzie. Dobrą wiadomością jest to, że zarówno opony, jak i felgi posiadają dokładne oznaczenia informujące o szerokości, średnicy oraz pozostałych ważnych wymiarach. Warto więc poświęcić czas na znalezienie i kupno opon o odpowiednim rozmiarze. Nieprawidłowe dopasowanie opon do felg może bowiem prowadzić do problemów w czasie jazdy albo po prostu uniemożliwi montaż opony na danej feldze.
Kupno prawidłowego rozmiaru jest niezwykle ważne, ale nie jest to jedyna istotna sprawa, jeśli chodzi o dopasowywanie opon do danego egzemplarza samochodu osobowego (rzuć okiem: https://www.24opony.pl/opony-osobowe.html). Trzeba również sprawdzić informacje dostępne w instrukcji pojazdu lub w Internecie, aby poznać zalecane indeksy nośności oznaczające maksymalne dopuszczalne obciążenie opon. Stosowanie ogumienia o indeksach równych i lepszych niż zalecane przekłada się na poprawę żywotności i właściwości jezdnych ogumienia w zróżnicowanych warunkach drogowych.
Mówiąc o indeksach warto zainteresować się też indeksem prędkości. Jest to parametr, w przypadku którego również warto przestrzegać zaleceń producenta oraz informacji o maksymalnej prędkości generowanej przez pojazd. W przypadku osób jeżdżących spokojnie, które nie planują wykorzystywania maksymalnej mocy samochodu, można pomyśleć o kupnie opon, których indeks prędkości jest odrobinę mniejszy.
Dobór klasy jakości do typu pojazdu i stylu jazdy
Kupując ogumienie samochodowe należy sprawdzić czy dane produkty są przeznaczone na konkretny sezon. Aktualnie na rynku dostępne są opony zimowe, letnie, a także opcje alternatywne pod postacią ogumienia całorocznego. Takie produkty są kompromisem pomiędzy właściwościami ogumienia letniego i zimowego, a ich atutem jest brak konieczności korzystania i wymieniania dwóch kompletów kół albo gum. Poza rodzajem opon ważne jest dobranie odpowiedniej klasy jakości produktów do danego auta. Istnieją trzy podstawowe grupy opon:
- Ogumienie ekonomiczne – w tej grupie znajdują się głównie opony chińskie oraz pochodzące od innych światowych producentów. Ich cena jest niska ze względu na stosowanie podstawowych rozwiązań i materiałów. Są one rozsądnym i niedrogim wyborem w przypadku aut miejskich oraz kierowców preferujących jazdę umiarkowaną.
- Klasa średnia ogumienia – jest to szeroka grupa ciesząca się dużą popularnością. Producenci opon w tym przypadku kładą nacisk na optymalny stosunek cena-jakość. Opony takie zwykle charakteryzują się sprawdzonymi rozwiązaniami z zakresu właściwości jezdnych i trwałości.
- Ogumienie typu premium – są to najwyższej jakości, najdroższe opony wykorzystujące innowacyjne materiały i rozwiązania technologiczne. Produkty tego rodzaju montowane są w dynamicznych pojazdach sportowych oraz klasy wyższej.
Kupując ogumienie należy zwracać uwagę na budowę bieżnika i mieszankę gumową. Są to elementy wpływające na drogę hamowania, parametry jezdne, przyczepność, trwałość oraz powolne i równomierne zużycie.