Kontrola pojazdu przed udaniem się do stacji kontroli pojazdów

Przejście badania technicznego naszego pojazdu jest zwykle traumatycznym przeżyciem dla większości z nas, tym bardziej, jeśli nasz samochód jest w pewnym wieku. Strach przed niekorzystnym wynikiem kontroli nachodzi nas aż do momentu, gdy mamy wynik w rękach.

Abyśmy mogli spać spokojnie, przypominamy 4 najważniejsze punkty, które możecie sprawdzić sami przed udaniem się do stacji kontroli. Dzięki temu unikniemy w miarę możliwości nagromadzenia drobnych usterek, które spowodują niekorzystny wynik kontroli.

Wycieraczki szyby przedniej

Wystarczy sprawdzić, czy pióra wycieraczek prawidłowo czyszczą, a dysze wodne działają i zraszają odpowiedni obszar. Jeśli zaobserwujemy, że pióra wycieraczek nie czyszczą się prawidłowo, wystarczy je nieco przeczyścić, choć jeśli podczas czyszczenia zauważymy pęknięcia lub zniszczenie gumy, najlepiej będzie je wymienić. Jeśli chodzi o dysze, często zdarza się, że z czasem ulegają one odkształceniu lub zatkaniu. Wystarczy je trochę przeczyścić szpilką i przekierować przy pomocy niewielkiej dźwigni. Warto również dbać o to, aby zbiornik wody w spryskiwaczu był pełny.

Poziomy płynów

Jest to bardzo ważny punkt, który należy wziąć pod uwagę. Zbyt niski poziom płynu chłodzącego lub oleju zagraża integralności silnika pojazdu. Sprawdź poziom płynu chłodzącego i oleju, w razie potrzeby uzupełnij je do właściwego poziomu. Aby prawidłowo odczytać poziom oleju, ważne jest, aby nie było nachylenia i silnik był zimny. Należy pamiętać, że w przypadku silników wysokoprężnych zawsze warto przejechać kilka kilometrów i dać przepustnicy kilka obrotów, aby oczyścić przepustnicę.

Klakson

Jedyne co będziemy musieli zrobić w tym przypadku, to sprawdzić, czy klakson wydaje dźwięk

Ochrona przed zaparowaniem

Ten punkt nie zawsze jest sprawdzany, ale warto, abyśmy to robili. Jeśli będziemy bardziej rygorystyczni tym lepiej, będziemy bardziej zrelaksowani podczas kontroli. Wystarczy sprawdzić, czy powietrze wydostaje się z wylotów w dolnej części przedniej szyby.