Historia pojazdu – jak ją weryfikować?

Czym jest Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców? Czy wiesz, że baza ta gromadzi dane na temat każdego pojazdu? Sprawdź, jakie informacje uzyskasz, sprawdzając historię pojazdów! Dzięki temu zakup nowego auta będzie dużo łatwiejszy!

Jeśli planujesz kupić auto, bardzo przydatny może okazać się serwis “Historia pojazdu”. Dzięki niemu sprawdzisz podstawowe informacje dotyczące pojazdu. Jest to bardzo pomocne, np. w przypadku gdy chcesz sprawdzić prawidłowość danych od sprzedającego oraz w sytuacji, gdy to Ty sprzedajesz auto i zamierzasz przekazać kupującemu prawidłową historię.

Czym jest Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców?

Baza ta gromadzi dane na temat wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Informacje te możesz wyszukać na stronie HistoriaPojazdu.gov.pl. Serwis przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji i cieszy się on sporą popularnością. Rejestr prowadzony jest na podstawie przepisów ustawy “Prawo o ruchu drogowym” i każdy ma do niego zupełnie bezpłatny dostęp. 

Serwis okazuje się bardzo pomocny, w szczególności jeśli planujesz zakup pojazdu. Możesz wówczas sprawdzić jego historię i zweryfikować prawdomówność sprzedającego. Dzięki niemu dowiesz się np. o tym, czy auto faktycznie jest bezwypadkowe albo czy nie zostało skradzione.

Więcej na temat historii pojazdu dowiesz się z artykułu https://mubi.pl/poradniki/historia-pojazdu-jak-sprawdzic/.

Wszystko o historii pojazdu

Dane z CEPiK zdecydowanie ułatwiają zakup samochodu. Baza ma charakter informacyjny i nie należy traktować jej jako oświadczenia urzędowego – czasami mogą wystąpić błędy. Dzieje się tak, ponieważ informacje przekazywane są przez kilka tysięcy podmiotów, które korzystają z różnych narzędzi teleinformatycznych. W związku z tym dane uzyskane z bazy “Historii pojazdu” warto dodatkowo zweryfikować z oficjalnym i potwierdzonym źródłem. Pomimo wszystko strona gwarantuje uzyskanie wielu przydatnych informacji, np. historii zmiany właścicieli. Jeśli przez ostatnie kilka lat auto dość często zmieniało swoich posiadaczy, można wywnioskować, że jest z nim coś nie tak. Pozwoli Ci to ustrzec się przed zakupem niechcianego pojazdu.

Aby uzyskać informacje na temat samochodu, konieczne jest podanie:

  • numeru rejestracyjnego,
  • numeru VIN,
  • daty pierwszej rejestracji.

Powyższe dane znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym i w karcie pojazdu. Możesz też poprosić o nie sprzedającego. Po wpisaniu tych informacji uzyskasz podstawowy raport dotyczący szczegółów pojazdu. Sprawdzisz również oś czasu, dane zagraniczne, informacje o aktualnym przeglądzie lub ubezpieczeniu OC.

Jeśli szukasz ubezpieczenia dla swojego pojazdu, pomoże Ci w tym kalkulator OC. Dzięki niemu porównasz oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych w 5 minut!

Jakie informacje gromadzi historia pojazdu?

Pomimo że baza gromadzi tylko podstawowe informacje, mogą się one okazać cenne. Dzięki danym zaciągniętym z CEPiK dowiesz się, co z autem działo się w przeszłości. Pozwoli Ci to uniknąć wielu problemowych sytuacji, np. dość częstym kłopotem jest zakup auta z cofniętym licznikiem. Ciężko zweryfikować, czy pojazd ma “przekręcony” przebieg. “Historia pojazdu” pozwala na bieżąco gromadzić te dane, dzięki czemu oszustom jest dużo trudniej, bo informacje na temat aktualnego przebiegu są ogólnodostępne. Baza gromadzi dokładne adnotacje o stanie licznika i dacie weryfikacji. Pobierane są one podczas każdego badania technicznego pojazdu oraz kontroli policji.

CZY WIESZ, ŻE…

W 2022 roku według statystyk zgromadzonych przez policję odnotowano 7382 przestępstwa stwierdzone, które dotyczyły kradzieży aut i włamania do nich.

Źródło: statystyki policyjne.

Korzystając z serwisu “Historia pojazdu”, zweryfikujesz:

  • dane pojazdu (marka, model, typ nadwozia),
  • dane techniczne (pojemność, moc silnika, rodzaj paliwa, liczba miejsc),
  • informacje o dokumentach (data wydania aktualnego dokumentu, typ oraz stan dokumentu),
  • dane o wszystkich właścicielach pojazdu (pierwszy właściciel w Polsce, pierwsza rejestracja w Polsce, właściciele wraz z województwem rejestracji),
  • informacje o kradzieży, wyrejestrowaniu, zbyciu pojazdu,
  • informacje o ubezpieczeniu OC,
  • informacje o badaniu technicznym (historia wszystkich badań, czy auto posiada aktualne i do kiedy),
  • informacje o stanie licznika (adnotacja podczas badania technicznego oraz kontroli policji).

W przypadku aut z zagranicy dane podzielone są na poniższe grupy:

  • powypadkowe,
  • uszkodzone,
  • zezłomowane,
  • skradzione,
  • niedopuszczone do ruchu,
  • z cofniętym licznikiem,
  • użytkowane jako taksówka.

UWAGA!

Przydatne informacje dostępne są również dla pojazdów, które nie zostały zarejestrowane w Polsce i nie ma ich w Centralnej Ewidencji Pojazdów.